Продукты
Решения
Компания

Микита Підгайний, співзасновник Bot&Partners, засновник No-code community: “Ми розвиваємо спільноту юридичних інженерів в Україні”

img
Микита Підгайний, співзасновник Bot&Partners, засновник No-code спільноти в Україні

Микито, як народилась компанія Bot&Partners?

У 2017 році була ідея зробити чатбот, який би автоматично надавав юридичні послуги. І ми зробили такого бота: він генерував із шаблонів документи для бізнесу, наприклад, NDA, Договір про надання послуг тощо. А ще бот надавав консультації для людей: як отримати дозвіл на зброю, що робити у випадку затоплення квартири, як правильно укласти договір оренди тощо.

Що означає назва “Bot&Partners”?

На той момент наша компанія надавала юридичні послуги. В юридичному світі склалася традиція називати компанії іменем головного, так званого «іменного»Партнера. А всі решта ховалися за цією назвою як Партнери. Нам хотілося з одного боку взяти цю традицію, а з іншого — трансформувати її. І тому слово «Бот» ми винесли в назву компанії. Він для нас найголовніший!

Якими були перші кроки у розвитку Bot&Partners?

У першій ітерації ми працювали повністю над нашим продуктом, чатботом. У команді були одні юристи, програмістів не було. На продукті ми поступово навчилися працювати із no-code, хоча тоді так його ніхто не називав.

До нас почали звертатися нові клієнти із проханнями про розробку ботів або автоматизації юридичних процесів. Спочатку ми відмовляли. А потім зрозуміли, що можливо це якраз і є наша ніша – автоматизація роботи юристів.

Розкажеш про якісь проекти із того періоду?

Ми розробили алгоритм, який брав дані з HRM систем, дані з контрактів і проганяв їх по відкритим даним. Тобто дивился, чи немає у людини боргів, чи не перебуває людина у розшуку, чи немає тривожних судових історій. Це було корисно, зокрема, для найму людей на робочі професії. У випадках, коли резюме особливо немає, ми не робимо якихось довгих кіл погодження кандидатури робітника, але важливо, щоб у людини не було проблем із законом.

Також ми розробляли чатботи, які автоматизують документообіг. Наприклад, менеджер пише боту базові дані, а бот генерує документ, записує його у папку в Google drive і передає менеджеру. Це економить купу часу.

Який документ, наприклад?

NDA, договори надання послуг, рахунки та акти. Напевне, ці 4 документи покривають 90% всіх документів, створення яких ми автоматизували. Були і менш розповсюджені, наприклад, відповіді державним органам, доручення. Але це вже інша історія.

Також ми працювали і досі працюємо з юридичною фірмою Саєнко, Харенко та Партнери. У них є цифровий сервіс виклику адвоката в один клік через натискання кнопки у чатботі. Ми вдосконалили сервіс, і розробили модуль, який за допомогою Corezoid та Опендатабот помічає ризики ще до того, як людині знадобиться адвокат. Наше рішення здійснює моніторинг державних реєстрів на предмет появи судових спорів, проблем із нерухомістю тощо. І система вміє сигналізувати юристам про те, що у Клієнта може бути проблема, ще до того, як Клієнт сам про неї дізнається.

Над якими проектами ви працюєте зараз?

У нас є цікавий проект з інтеграції API WOG як АЗС із компанією, яка володіє парком машин і хоче знати, як її водії використовують паливні картки. За допомогою Corezoid ми щохвилини звертаємося до API WOG, перевіряємо, чи є там якісь нові транзакції, якщо є, то ми бачимо, що це за паливна картка, яка людина нею користується, і можемо будувати подальшу бізнес-логіку. Паралельно ми записуємо цю інформацію у нашу базу даних для аналізу.

Я знаю, що ви запустили також ряд рішень для контакт-центрів. Розкажеш детальніше?

Контакт-центри – це не є основна спеціалізація компанії Bot&Partners. Ми беремось за такі проєкти тільки якщо є цікава складова для бота. Спочатку людина спілкується з ботом, а коли потрібен оператор, ми підключаємо Sender Communication Engine, налаштовуємо робоче місце оператора. Люди отримують можливість через месенджери спілкуватися із службою підтримки клієнта. А потім, коли це вже не потрібно, повертаються назад до бота.

Як ви почали у Bot&Partners використовувати Corezoid?

В історії Bot&Partners можна виділити 3 етапи. Спочатку ми зробили чатбота, який вмів готувати договори. Найперша версія була саме на Corezoid. Далі ми стали сервісною компанією і почали надавати послуги з автоматизації юридичних бізнес-процесів. Зараз ми переходимо до третього етапу розвитку компанії як сервісно-продуктової. Ми експериментуємо із власними продуктами. Наприклад, ми зробили власний шаблон просторуу Notion, який ми можемо поставити клієнту, підключати до нього наші програми, які розгортають необхідні папки, генерують документи, слідкують за тим, що там менеджери напрацювали у Notion, моніторять дедлайни тощо.

У 2016-2017 рр. з’явилась ціла купа no-code сервісів, і зараз ми використовуємо Corezoid як сервіс, який інтегрує різні API. Наприклад, ми моніторимо нашу CRM або сервіси відкритих даних, і якщо щось трапилось, повідомляємо відповідальну людину через чатбот, пишемо лист або ставимо завдання напряму у Microsoft SharePoint.

Corezoid займає у нас місце “middleware”, знаходиться посередині між усіма іншими сервісами. У нашому стеку багато сервісів, ми підбираємо їх спеціально під завдання. Corezoid ми використовуємо тоді, коли нам потрібне надійне рішення, процес, який буде запускатися по тригеру і виконувати необхідні дії, можливо, пушити інші сервіси тощо.

Другий поширений випадок, коли ми використовуємо Corezoid, – це коли потрібно розгорнути щось на зразок невеликого API й очікувати, що інший сервіс буде стукатися до нас, ми будемо отримувати інформацію про зміну станів у якійсь базі даних, а далі запускати якісь процеси в інших програмах: поштових клієнтах, трекерах, чат-ботах, відкритих даних тощо.

Я знаю, що в Bot&Partners ви часто використовуєте поняття “юридичний інженер”. Що це означає?

“Legal engineer” – це поняття, яке добре відоме в США, Великобританії та Європі. Якщо загуглити вакансії “legal engineer” в США, ви побачите сотні вакансій. А для ринку України, на жаль, це досить нова історія. Напевно, у нас в Bot&Partners найбільша команда юридичних інженерів в Україні.

Так все-таки, хто такі юридичні інженери?

Юридичний інженер – це спеціаліст, який вміє автоматизовувати юридичні процеси. Історично так склалося, що в Україні юридичні інженери – це юристи, які розібралися, як працювати із no-code сервісами або почали програмувати. І зараз такі спеціалісти знаходяться на стику між світами ІТ та юриспруденції. Найчастіше вони працюють над автоматизацією документообігу, над завданнями генерації, погодження документів, моніторингом відкритих даних, перевіркою ризиків, контрагентів. Трішки менше, але все ж є робота із судовими документами, реєстрами, підготовка типових судових документів тощо.

Розкажи, будь ласка, про вашу No-code community?

Ми працюємо із no-code близько 5 років. І відчуваємо, що інтерес до no-code, low code рішень швидко зростає. Збільшується кількість запитів потенційних клієнтів на послуги з автоматизації. Під час локдауну люди масово перейшли на використання онлайн-послуг, з’являється море завдань на поєднання одних сервісів з іншими, моніторингом даних, передачею даних між системами. Звісно, подібні завдання можна робити і звичайним кодом, але з урахуванням зарплат програмістів, – це буде і дорожче, і довше, і складніше. А більшість типових завдань із автоматизації процесів можна легко вирішувати за допомогою no-code сервісів.

Тому нам цікаво, щоб людей, які вміють працювати із no-code, ставало більше, нам цікаво таких людей навчати. Хочеться, щоб вони навчалися із меншою кількістю болю, ніж переживали ми свого часу. У Projector ми вже читали кілька курсів про no-code. І ось настав час створити No-code community. Зараз це виглядає як база шаблонів, які люди можуть скопіювати і легко розгорнути як якесь просте рішення.

Також у нас є спільний чат у Telegram, де ми всі спілкуємось. Я хочу залучити туди якомога більше людей. No-code спільноту ми розвиваємо разом із Андрієм Удовиченком, амбасадором Notion в Україні.

В цілому, ось цей тренд “user empowerment” – він глобальний. Колись давно, всередині XX століття, коли ти хотів зробити “обчислення”, то кликав людей, які робили “computing”. А зараз для обчислень просто собі існують “комп’ютери”, і ти можеш сам рахувати (“compute”) що хочеш (якщо вмієш рахувати).

У 2000-х коли нам було підняти сайт, зробити базу знань або запустити чатбот, ми кликали програмістів. А зараз за допомогою no-code рішень такі завдання можна робити самостійно.

Звісно, за допомогою класичного програмування можна вирішувати набагато більш складні завдання, а no-code справляється лише із простими. Але ж у 90% випадків цього і буде достатньо.

Зараз навколо no-code технологій багато хайпу. Але я б дуже не хотів, щоб no-code сприймали як срібну кулю. No-code спеціалісти можуть автоматизовувати прості речі, а для всього іншого завжди будуть потрібні програмісти. І це прекрасно. Це абсолютно взаємодоповнююча історія.

Я знаю, що в Bot&Partners ви багато часу приділяєте “юридичному дизайну”. Розкажи, будь ласка, що це таке?

Тема “юридичного дизайну” стоїть дуже поруч із процесами, якими займається Андрій Удовиченко. Перед тим як автоматизовувати процеси, ми повинні себе запитати: “А навіщо це процес взагалі існує?”

Буває, що до нас звертається клієнт, ми починаємо фазу discovery і розуміємо, що цей процес взагалі нікому не потрібен. Навіщо його автоматизовувати? Люди вручну формують документи, які роками нікому не були потрібні, і хочуть такі документи генерувати автоматично. Який у цьому сенс? Закон, який вимагав такі документи вже 10 років не існує, а люди ще й досі із цими документами «кохаються». І ось такі речі в проектах мене бісять. Ми не хочемо автоматизовувати всіляку юрню.

Юридичний дизайнер займається,смислами юридичних документів та їх ефективністю. Юридичні дизайнери роблять процеси «людино-центричними». Ми з Андрієм розвиваємо спільноту, яка бореться із юрнею в Україні.

Можеш навести приклади юрні?

Легко. Наприклад, юрня – це коли в українському договорі між українськими компаніями, який написаний українською мовою, пишуть про те, що цей договір складено українською мовою.

Або коли в договорі пишуть щось на зразок «суворо дотримуватись».

Чому в Bot&Partnes працювати круто?

Ми не робимо намагаємось не робити х*ню :) . А ще ми не беремося за проекти, які нам не зрозумілі або не подобаються. Якщо нам проект не подобається, ми сміливо відмовляємось, бо не зможемо його якісно зробити.

Рекомендуй, будь ласка, кілька книжок, фільмів, комп’ютерних ігор нашим читачам?

Комп’ютерні ігри знаходяться глибоко в культурі компанії Bot&Partners. На співбесідах ми запитуємо, у які ігри грає людина. Мені особисто найбільше подобаються Rim World і Factorio. Там принцип простий: будуєш процеси, інфраструктуру, автоматизуєш роботу системи. Щодо книжок, на мене сильно вплинула “Фундація” А.Азімова. Раджу.

ПОКАЗАТЬ ВСЕMore
Создай свой первый процесс!